New visa regime between Italy and Serbia
(Sometime there's a good new.. Now I wait for a serbian invasion to Italy, but don't forget to bring me litres of sljivovica!) b
VISA RELAXATIONS FOR ITALY
BELGRADE -- Several categories of Serbian citizens will have an easier time receiving visas for Italy starting this fall.
Students, cultural and public workers, businesspeople and people in need of medical treatment abroad will be able to receive free Schengen visas for Italy starting this fall, which will be valid for an entire year.
Italian Foreign Affairs Minister Famiano Crucianelli and his Serbian counterpart Vuk Drasković signed an agreement today for this purpose.
“This agreement regarding visa relaxations is still far from the desired goal, but is a big step in the right direction. We hope that other EU member countries will follow Italy’s example.” Vuk Drasković said.
Crucianelli said that this agreement represents a gesture of political friendship and Italy’s readiness to help Serbia on its road towards the EU.
“What is most important is that the document will make it easier for young people in Serbia to obtain Italian visas.” Crucianelli said.
VIZNE OLAKŠICE ZA ITALIJU
Beograd -- Neke kategorije stanovništva Srbije od jeseni će lakše dobijati šengenske vize za ulazak u Italiju.
Studenti, kulturni i javni radnici, poslovni ljudi i oni kojima je neophodno lečenje u inostranstvu, od jeseni će dobijati besplatne šengenske vize za Italiju, koje će za većinu važiti godinu dana. Ministar spoljnih poslova Vuk Drasković danas je sporazum o olakšicama potpisivao sa zamenikom ministra spoljnih poslova Italije Famijanom Kručanelijem.
Zamenik šefa italijanske diplomatije Famijano Kručaneli kaže da sporazuma o viznim olakšicama pokazuje spremnost da se se Srbiji otvore vrata na putu ka EU. Ugovor ima veliki značaj, pre svega na planu politike i kulture, kaže Kručaneli: "Koliko god da je diplomatska komunikacija bitna, važna je i komunikacija među narodima, običnim ljudima. Ugovor ima i politički značaj, jer predstavlja čin političkog prijateljstva prema Srbiji."
"Taj sporazum o viznim olakšicama je daleko od željenog cilja, ali je veliki korak u tom pravcu. Italija je prva zemlja, članica Evropske unije, koje je odlučila da olakša izdavanje viza da građane Srbije. Ovo je važan dan za Srbiju", rekao je Drašković.
Akcioni plan nosi nove mogućnosti
Ministar spoljnih poslova Italije Famijano Kručaneli: "Tokom današnjih razgovora s ovdašnjim zvaničnicima više puta sam čuo da jedan narod ne može da bude zatočenik jedne osobe. Verujem da takva izjava nosi i spremnost da se učine i neki konkretni koraci, pa verujem da će u tom kontekstu biti razmatrana i mogućnost nastavka pregovora sa EU".
"Tokom današnjih razgovora s ovdašnjim zvaničnicima više puta sam čuo da jedan narod ne može da bude zatočenik jedne osobe. Verujem da takva izjava nosi i spremnost da se učine i neki konkretni koraci, pa verujem da će u tom kontekstu biti razmatrana i mogućnost nastavka pregovora sa EU".
B92: "Danas ste doneli dobru vest o ublažavanju viznog režima za pojedine kategorije građana Srbije. Moram, međutim, već danas da vas pitam sta je sa ostalim građanima - onima koji nisu studenti, naučnici, ne treba im lečenje u Italiji, onima koji jednostavno žele da putuju u Rim ili da letuju na Siciliji ili u Kalabriji?"
Kručaneli: "Turisti su, naravno, kod nas dobrodošlim svi oni koji žele u Italiji da provedu odmor ili da uživaju u našim spomenicima kulture i umetnosti. No, što se tiče drugih kategorija za koje ste me pitali tu, na žalost, i dalje ostaju na snazi trenutno važeći propisi i odredbe. Naravno, sistem olakšica koji smo danas potpisali odnosi se na naučnike, na sve one koji rade u kulturi a obuhvaćeni su i mladi. Ne zato što oni imaju više prava nego drugi već zato što je reč o jednoj vrsti privilegije koja treba da bude osnova za ono što, smatram, jeste neophodnost u gradjenju i jačanju naše saradnje. Preko mladih, preko kontakata stvaraju osnovi nove saradnje, stvaraju se mostovi solidarnosti".
B92: "Srbija pokušava da ubedi Evropsku uniju da bi trebalo nastaviti razgovore o stabilizaciji i asocijaciji čak i ako u dogledno vreme ne bude uhapšen general Ratko Mladić. Kakav je stav Italije o ovom pitanju?"
Kručaneli: "Italija je od početka podržavala nastavak pregovora i sve što je sadržano u sporazumu o asocijaciji i stabilizaciji s Evropskom Unijom. Mi verujemo da je upravo ta naša podrška uslovila otvaranje jedne nove mogućnosti i smatramo da će upravo preko tog famoznog akcionog plana koji je nedavno predstavljen biti otvorene neke nove mogućnosti za nastavak pregovora. Naravno, nije na nama da odlučimo kakva je valjanost akcionog plana. O tome ocenu daje pre svega tužilaštvo u Hagu. Medjunarodni sud u Hagu je taj koji treba da oceni da li je akcioni plan pouzdan i dovoljno kredibilan. Naravno ne govorim samo o hapšenju Ratka Mladića već o svemu što taj plan predstavlja. Tu želim i da kažem da sam tokom današnjih razgovora s ovdašnjim zvaničnicima više puta čuo da jedan narod ne može da bude zatočenik jedne osobe. Verujem da takva izjava nosi i spremnost da se učine i neki konkretni koraci, pa verujem da će u tom kontekstu biti razmatrana i mogućnost nastavka pregovora sa EU".
B92: "Neke vaše kolege sa zapada otvoreno govore o tome da je nezavisnost neizbežno rešenje za Kosovo. Kakve su pozicije vlade u Rimu o budućem statusu pokrajine?"
Kručaneli: "Italija nema nikakav unapred odredjen stav po pitanju budućnosti Kosova, niti imamo bilo kakve preference. Jednostavno, ima mnogo mogućih rešenja. Ono za šta se Italija zalaže, ma kakvo rešenje bilo pronadjeno, ono mora garantovati stabilnost za celokupno područje Balkana i, s druge strane, u takvom rešenju Kosovo mora da bude jedna multietnička sredina gde će biti garantovana prava svih etničkih manjina".
ITALIA-SERBIA: FIRMATO ACCORDO BILATERALE
BELGRADO - Sara' piu' facile per molti cittadini serbi venire in Italia. Il sottosegretario agli Esteri Famiano Crucianelli e il ministro degli Esteri serbo Vuk Draskovic hanno firmato oggi a Belgrado un protocollo bilaterale che prevede agevolazioni nel rilascio di visti per alcune categorie di cittadini serbi: studenti, ricercatori, personalita' della cultura e del mondo accademico, imprenditori.
In particolare l'accordo prevede il rilascio di visti di lunga durata, fino a 5 anni, a favore degli uomini d'affari. ''E' un atto di apertura politica nei confronti della Serbia che facilitera' il suo cammino verso l'Unione Europea'', ha commentato Crucianelli subito dopo la firma nella sede del ministero degli Esteri di Belgrado.
''Questo primo passo che l'Italia ha voluto fare e' molto importante - ha sottolineato Draskovic - ringrazio con tutto il cuore questo impegno del governo italiano e spero che altri paesi europei prendano la stessa decisione''.
Si tratta del primo accordo di questo tipo tra la Serbia e un paese comunitario.
1 Comments:
Pozdrav iz Pozarevca!
Posta un commento
<< Home